1. JPK VAT – obowiązek przesyłania od 1 stycznia 2018 roku
Z początkiem 2018 roku ustawodawca rozszerzył obowiązek JPK – wszyscy podatnicy którzy są zarejestrowani do VAT i prowadzący przy użyciu programów komputerowych ewidencje VAT są zobligowani do przekazywania co miesiąc, bez wezwania organu podatkowego, informacji w formie JPK o zakupach i sprzedaży wynikających z ewidencji (JPK_VAT). Przewiduje to art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.
Informacje JPK VAT przekazywane będą Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Jeżeli ten termin upływa w sobotę, niedzielę lub święto będące dniem ustawowo wolnym od pracy, to za jego ostatni dzień uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych. Termin złożenia JPK_VAT za styczeń 2018 r. upływa 26 lutego 2018 r., za luty 2018 r. – 26 marca 2018 r. itd.
2. JPK VAT – czym jest
JPK VAT to zestaw dokładnych danych odzwierciedlających ewidencję zakupu i sprzedaży, które wynikają z ewidencji VAT za dany okres. To przełożenia ewidencji na pewien schemat, który funkcjonuje wśród wszystkich podatników w jednolity sposób. JPK posiada określony układ i format (xml), który ułatwia jego przetwarzanie. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.
3. JPK VAT – korzyści z wprowadzenia
Korzyści z wprowadzenia JPK jakimi kierował się ustawodawca – to polepszenie sytuacji przedsiębiorców i wzmacnianie uczciwej konkurencji. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK od 1 stycznia 2018 na mikrofirmy (tj. firmy zatrudniające mniej niż 10 osób i generujące obroty nieprzekraczającej 2 mln euro). Pomoże to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji, ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych a jednocześnie sprawi, że ewentualne kontrole będą przebiegały sprawniej.
4. JPK VAT – utrudnienia
Wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego to oczywiście koszt (dodatkowe koszty pracy i koszty oprogramowania) i dodatkowe obowiązki wymagające czasu na ich realizacje. Do generowania pliku muszą być dostosowane programy księgowe i magazynowe, co wiąże się z zakupem kolejnych modułów oprogramowania oraz szkoleniami personelu zarówno od strony wymogów ustawowych jak również od strony technicznej. Po stronie księgowości (biur rachunkowych) zatem to obowiązek poświęcenia dodatkowego czasu pracy jak i dodatkowej odpowiedzialności związany z rzetelnym sporządzaniem i terminowym dostarczaniem JPK.
5. Dodatkowe zmiany związane z JPK
Obowiązek comiesięcznego składania JPK VAT to nie jedyna zmiana w 2018 r. czekająca przedsiębiorców. Od lipca 2018 r. oprócz ewidencji VAT, na żądanie organów podatkowych (np. w czasie kontroli), przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć także:
– wyciąg bankowy,
– faktury,
– podatkową księgę przychodów i rozchodów,- ewidencję przychodów.
Te dokumentów również będą musiały być przygotowane w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego, w odpowiednim układzie i formacie. Przedsiębiorca będzie miał na to nie mniej niż 3 dni (w uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać wydłużony), a niezłożenie JPK będzie wiązało się z sankcjami karno-skarbowymi.
Jednocześnie pragniemy Państwa zapewnić, iż Biuro Rachunkowe VEROT jest przygotowane zarówno od strony merytorycznej jak i technicznej do prawidłowej realizacji dodatkowych obowiązków związanych z JPK. Zatem sprawy naszych Klientów są w dobrych rękach i będą prowadzone należycie 🙂